Підготовка системи опалення до морозів

опубліковано: 15 грудня 2022 оновлено: 18 грудня 2024

Замерзла система опалення: що робити для розморожування?


ПІДГОТОВКА СИСТЕМИ ОПАЛЕННЯ ДО МОРОЗІВ
Бувають ситуації, коли батареї гріють тільки в половині будинку. Або ж працюють всі радіатори, але вони ледве теплі, хоча котел працює на повну потужність. Щоб тепломережа оптимально функціонувала весь опалювальний сезон, перед запуском роботи опалення виконайте декілька процедур:


ПРОМИВАННЯ
Перед опалювальним сезоном чистою водою під тиском промийте труби (до витікання повністю прозорою води). Промивання труб обов'язково слід проводити, якщо система опалення зливається на тривалий час - внутрішня поверхня інтенсивно окислюється і іржавіє без теплоносія. Чим довше періоди без рідини, тим гірше - чистити потрібно механічно, щіткою. Звичайно, це трудомісткий і рутинний процес. А ось якщо ваша система не зливалася і в ній не було витоків, то і промивати її не треба.


ПРОВЕДЕННЯ ПЕРЕВІРКИ НА ГЕРМЕТИЧНІСТЬ
При заповненні труб теплоносієм, перевірте герметичність системи.
У закритому контурі герметичність перевіряють по манометру. Якщо заповнили систему водою з гідравлічним тиском в 1 атм., то при відсутності витоку і скинутому повітрі з контуру, показання манометра має залишитися 1 атм. Якщо тиск нижче - шукаємо витік візуально. Огляньте всі з'єднання і місця зварювальних швів. Якщо на відкритих ділянках протікання не виявлено, то ймовірно, що труба протікає в прихованому місці, під стяжкою або в стіні.
У відкритій системі з природною циркуляцією витік теплоносія шукаємо візуально.


ПЕРЕВІРКА ВЕНТИЛЯЦІЙНИХ І ДИМОХІДНИХ КАНАЛІВ
При опаленні твердопаливними або газовими каналами, щоб гарантувати достатню для котла тягу, обстежте припливну вентиляцію і канал димоходу. Димохід у твердопаливного котла потрібно чистити щороку не менше одного разу. Якщо використовуєте паливо з хвойних порід, що має підвищений вміст смол, або ваш котел часто працює в економному режимі (що призводить до підвищеного утворення дьогтю на стінках димоходу), чистити димохід потрібно додатково, протягом опалювального сезону.
Чистка проводиться механічно, металевими йоржиками або щітками.


ВИДАЛЕННЯ ПОВІТРЯНИХ ПРОБОК
Видалення повітряних пробок виконується за допомогою ручних кранів або через автоматичні клапани, які встановлюються у верхній точці кожного подконтура.


ЗАПОВНЕННЯ ТЕПЛОНОСІЄМ
Крім цього, якщо теоретично існує ймовірність відключення циркуляції теплоносія заповніть весь контур опалення не простою водою, а незамерзаючим антифризом (етиленгліколь, пропіленгліколь) або їх сумішшю.


ЯК ЗАХИСТИТИ ТРУБИ ВІД ЗАМЕРЗАННЯ
Якщо система опалення встановлена в підвальному приміщенні, замерзання може бути непоміченим досить довго і привести до поломки котла та інших елементів системи. Тому фахівці радять використовувати систему антиобледеніння труб. По суті, це обкручування труби терморезистивного кабелем і укутування в утеплювач.
Також рекомендовано використовувати пластикові та металопластикові труби. Головна їхня перевага: коли утворюється крижана пробка, вона не порве стінки, а просто здуло їх.


ПОРЯДОК РОЗМОРОЖУВАННЯ ТРУБ САМОТУЖКИ:
•включіть котел на малій потужності;
•виявивши локацію закупорки, вставте в трубу якомога ближче до місця пробки шланг і заливайте гарячу воду;
•прикладіть до замерзлої ділянки електричну ковдру або грілку;
•обмотайте місце крижаної пробки тканиною і поливайте гарячою водою (не окропом);
•нагрівайте ділянку пробки звичайним феном або тепловим вентилятором (актуально для невеликих пробок).
Металеві труби прогрівають газовим пальником. Але це небезпечно - без вправності і дотримання техніки безпеки всередині житлового приміщення це робити небезпечно з пожежної точки зору.
Щоб уникнути значних руйнувань теплотраси і капітального ремонту опалення, оптимальний варіант - викликати фахівця, який має спеціальне обладнання для швидкого розморожування системи опалення.
Також нагадуємо, що газобалонне обладнання у багатоповерхових будинках використовувати забороняється.