Важлива інформація для населення!

Напередодні поминальних днів у Великодній тиждень у містах і селах України з'являються точки продажу штучних пластикових квітів і вінків, які українці масово скуповують на могили. Однак така поминальна атрибутика становить велику небезпеку для довкілля, забруднюючи не лише повітря, а й ґрунтові води та сам ґрунт.

Чим небезпечні пластикові квіти на кладовищах?

За дослідженнями екологів, цей вид пластикового декору становить більшу загрозу для навколишнього середовища, ніж пластикові пляшки. Пластикові пляшки хоча б піддаються переробці, а штучні квіти та вінки — ні. Термін розкладання пластику, з якого виготовляють штучні квіти, становить від 100 до 500 років. Більшість цієї продукції не сертифікована та має маленький строк придатності. Здебільшого ці вироби попередньо закуплені з Китаю, продавець цієї країни під час продажу переважно не надає сертифікатів якості та інформації, із чого саме зроблено той чи інший виріб. Кожна така квітка або вінок має у своєму складі небезпечні складники. Якщо їх залишити на сонці в спеку, то вони починають виділяти багато шкідливих речовин. Але найбільшої шкоди довкіллю громади такий сумнівний декор завдає не під час його експлуатації, а вже під час процесу утилізації. Щороку з усіх цвинтарів і стихійних звалищ громади вивозяться тони такого роду сміття. Однак це не найгірший сценарій для штучних квітів. У селах люди їх просто бездумно спалюють, чим заподіюють непоправну шкоду довкіллю. Адже під час горіння штучного виробу в атмосферу викидається чи не вся таблиця Менделєєва. Крім того, усі токсичні викиди поширюються в радіусі, який може досягати майже 20 кілометрів. Водночас забруднюється не лише повітря, але й вода та ґрунти.

Яка екологічна альтернатива штучним квітам у поминальні дні?

Замість штучних виробів краще принести на могилу зрізану живу квітку або рослину в кошику, квітку в горщику, яку потім зручно пересадити поряд із захороненням. Також хорошим варіантом буде лампадка зі свічкою, яку є можливість періодично змінювати та користуватися не один рік поспіль.

18 квітня 2023